دوستان برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید.


Admin Logo
themebox Logo

بهترین ها از برترین ها
تاریخ:سه شنبه 29 تیر 1389-06:11 ب.ظ

نویسنده :ش شادان

بلندگوهای مبتنی بر فن‌آوری نانو

محققان از صفحات نانولوله کربنی چندجداره به‌ عنوان تولید‌کننده‌های صوت در زیردریا و بلندگوهای از بین‌برنده نویز استفاده کردند.

 

محققان در گذشته نشان داده‌اند که صفحات نانولوله کربنی می‌توانند بدون حرکت به عقب و جلو شبیه بلندگوهای مرسوم، صوت را به خوبی در هوا تولید کنند. اکنون این محققان ثابت کرده‌اند که بلندگوهای مبتنی بر فن‌آوری ‌نانو به همان خوبی که در روی زمین عمل می‌کنند در زیر دریا نیز کار می‌کنند. این افزاره‌ها می‌توانند روزی جایگزین رادارهای صوتی زیردریایی امروزی شوند.

 

یک رادار زیردریایی با ایجاد یک صوت به وسیله یک بلندگوی زیردریایی و جمع‌آوری امواج صوتی برگشت ‌داده‌ شده به سمت آن، کار می‌کند. با کمک اطلاعات به دست آمده به وسیله این رادار زیردریایی می‌توان اندازه، مکان و سرعت یک شیء را تعیین کرد؛ اما آرایه‌های ظریف رادار زیردریایی گران هستند و برای یک کشتی کوچک سنگین هستند. همچنین هنگام مسافرت در دریاها، عملکرد این رادارها در اثر صداهای ناشی از ملخ یک زیردریایی و دیگر نویز‌ها کاهش می‌یابد.

 

آب برخلاف الکل و دیگر مایعات، اثر جالبی بر نانولوله‌های کربنی دارد. این لوله‌های ریز اندکی آب را دفع می‌کنند و دور تا دور خود لایه‌ای از هوا تشکیل می‌دهند. به محض اینکه این صفحات نانولوله‌ای سبک و ارزان انرژی داده شوند، با سرعت باورنکردنی گرم و سرد می‌شود و در نتیجه در هوای اطراف خود یک موج فشاری ایجاد می‌کنند که گوش‌های ما و دیگر افزاره‌ها آن را همانند صوت درک می‌کنند.

 

این گروه تحقیقاتی به رهبری علی‌ علی ‌اُف در موسسه نانوتک کشف کرده است که نانولوله‌های کربنی می‌توانند امواج صوتی فرکانس پایین را تولید کنند. این امواج برای کاوش اعماق اقیانوس با رادار صوتی زیردریایی ایده‌آل می‌باشند.

 

به گزارش ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، علی اف گفت: صفحات نانولوله‌یی می‌توانند به آسانی روی سطوح منحنی‌شکل مانند بدنه کشتی یا زیردریایی توسعه داده شوند. آنها خیلی سبک هستند، ضخامت آنها حدود 20 میکرون است و تخلخل‌شان بسیار بالاست.

 

لایه‌های صفحات نانولوله‌ای می‌توانند برای کاربردهای موج‌افکنی رادار صوتی زیردریایی طوری ساخته شوند که هر کدام یک عملکرد متفاوت داشته باشد. آنها همچنین می‌توانند برای کنترل اتلاف انرژی درلایه مرزی برای وسایل نقلیه دریایی استفاده شوند، بدین صورت که گرم‌ کردن متناوب بدنه یک کشتی یا زیردریایی (یا حتی هواپیما) حاوی این صفحات نانولوله‌ای، بسته نازک هوای اطراف آنها را گرم کرده و ضریب اصطکاک وسیله نقلیه را کاهش می‌دهد.

 

او اضافه کرد: تولیدکننده‌های صوت مبتنی بر نانولوله‌ها همچنین می‌توانند نویزها و سیگنال‌های ایجاد‌شده بوسیله دیگر زیردریایی‌ها را حذف کنند.

 

نتایج این تحقیق در مجله‌ Nano Letters منتشر شده است.

نظرات() 
نوع مطلب : نانو  خواندنی ها  سرگرمی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic