دوستان برای حمایت از وبلاگ روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنید.


Admin Logo
themebox Logo

بهترین ها از برترین ها
تاریخ:سه شنبه 5 مرداد 1389-08:54 ق.ظ

نویسنده :ش شادان

کاهش مصرف سوخت هواپیماها با رنگ نانویی!

برای کاهش مصرف سوخت در هواپیماها و کشتی‌ها، باید مقاومت آنها را در برابر جریان کاهش داد.

 

اخیراً رنگی ابداع شده که می‌تواند این امر را ممکن كند. این رنگ نه تنها باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود؛ بلکه نشر گاز دی اکسید کربن را نیز کاهش می‌دهد.

 

محققان آلمانی با الهام از ساختار پوست نوعی کوسه که بسیار سریع شنا می‌کند، توانستند رنگی را بسازند که در برابر جریان آب یا هوا مقاومت بسیار کمی از خود نشان می‌دهد؛ البته ساخت یک رنگ که بتواند تمام نیازهای بخش هواپیماسازی را تأمین کند، موضوعی چالش‌برانگیز است، زیرا نوسانات دمایی بالا، 55- تا 70 درجه‌ سانتی‌گراد به‌ همراه سرعت بسیار زیاد و تابش UV بالا شرایط کار را بسیار سخت می‌کند.

 

یک گروه تحقیقاتی از مؤسسه‌ مهندسی ساخت فرانهوفر و مؤسسه‌ IFAM در شهر برمن آلمان موفق به ساخت رنگی شدند که می‌تواند به کاهش مقاومت آیرودینامیکی منجر شود و همچنین در بخش هواپیمایی نیز قابل استفاده باشد. فرمولاسیون این رنگ بسیار پیچیده و هوشمندانه است؛ در آن از نانوذرات برای مقابله با تغییرات دمایی، فشارهای مکانیکی و تابش UV بهره گرفته شده‌است. این نانوذرات درون یک ماده‌ی پایه بسیار مقاوم قرار دارد.

 

این رنگ مزایای بسیاری دارد؛ برای مثال می‌توان آن را روی سطوح بیرونی هواپیما کشید، به‌ طوری که نیاز به هیچ پوشش اضافی نباشد. این رنگ هیچ گونه وزن اضافی را به هواپیما تحمیل نمی‌کند و زمانی که بخواهند آن را بکنند (در حدود پنج سال بعد) به‌ راحتی و کاملاً از سطح جدا می‌شود و بدون نیاز به هزینه‌ اضافی می‌توان دوباره روی سطح پوشش را اعمال کرد. از مزیت دیگر این رنگ آن است که می‌توان بدون مشکل آن را روی سطوح سه ‌بعدی کشید.

 

قدم بعد آن است که به بررسی چگونگی استفاده از این رنگ در مقیاس صنعتی پرداخت. راه حل پیشنهادی این گروه استفاده از استنسیل به جای اعمال مستقیم رنگ است. مشکل این روش هم این است که اعمال رنگ در ضخامت بسیار کم روی استنسیل مشکل است.

 

با اعمال این رنگ روی همه‌ی هواپیماها می‌توان سالانه، به میزان 4.48 میلیون تن سوخت صرفه‌جویی کرد. کشتی‌های بزرگ هم سالانه 2000 تن سوخت صرفه‌جویی می‌کنند.

 

این موفقیت موجب شد تا این گروه جایزه‌ Joseph von Fraunhofer Prize را در سال 2010 كسب كنند.نظرات() 
نوع مطلب : دیدنی ها  خواندنی ها  نانو 
دنبالک ها: ببین و انتخاب کن  کلیک کن شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic